Pozdrav! Imam pitanje vezano za kemijsku ravnotežu. Rješavajući jedan zadatak u kojemu je trebalo izračunati koncentracijsku konstantu ravnoteže, dobio sam rezultat 864 mmol2 dm-6. Jedno od potpitanja glasi: U kojem smjeru je pomaknuta ravnoteža? Napomenuo bih kako su sve ravnotežne koncentracije zadane u mmol dm-3 pa sam tako napisao i rezultat. U školi smo učili kako vrijednosti konstante ravnoteže veće od 1 upućuju na pomak reakcije udesno, dok one manje od 1 na pomak reakcije ulijevo. Sudeći prema rezultatu koji sam dobio, reakcija bi trebala biti pomaknuta udesno (864>1), ali ako rezultat pretvorim u mol2 dm-6, dobivam 8,64*10^(-7) mol2 dm-6, što je puno manje od 1. Moje pitanje glasi: Trebam li sve ravnotežne koncentracije izraziti u mol dm-3, što je nekakav standard, kako bih na kraju odredio pomak reakcije ili mjerne jedinice tu ne igraju nikakvu ulogu? Hvala

Ime i prezime: Dejan Tomić dejan.tomic2004@gmail.com

 


Sastav ravnotežne smjese jednoznačno je određen konstantom ravnoteže samo kad dimenzija konstante ravnoteže iznosi 1, odnosno kad je broj jedinki među reaktantima jednak broju jedinki među produktima. To je slučaj npr. kod reakcija tipa:

A ⇌ B

Tada se može pokazati da će za konstantu ravnoteže množinski udjeli tvarî A i B ovisiti samo o konstanti ravnoteže:

x(A) = 1 / (K + 1)

x(B) = K / (K + 1)

U takvim slučajevima možemo iz konstante ravnoteže govoriti kamo je pomaknut sastav ravnotežne smjese. Uz nešto više posla može se slično izvesti i za reakcije tipa:

A + B ⇌ C + D

Kad među reaktantima i produktima nemamo jednak broj jedinki, onda na sastav ravnotežne smjese utječu i polazne koncnetracije sudionikâ reakcije. Zbog toga ne bih rekao da se samo na osnovu konstante ravnoteže koju imaš u zadatku može reći kamo bi bila pomaknuta ravnoteža.
Preračunavanje u standardnu kemičarsku jedinicu (mol/L) svakako je od koristi, no za poštenu procjenu ja bih ipak tražio i polazne koncentracije, iz njih izračunao konačne i onda vidio je li doseg reakcije veći od polovice maksimalnog koji proizlazi iz limitirajućeg reaktanta. Ili, jednostavnije, ako je preko polovice reaktanata prešlo u produkte, onda je ravnoteža nagnuta prema produktima, a inače je nagnuta prema reaktantima.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija