Poštovani, Imam poteškoće s rješavanjem dva zadatka vezana za kemijsku ravnotežu pa Vas molim za pojašnjenje: 1. U praznu posudu volumena jedne litre stavljeno je pri određenoj temperaturi 6,0 molova tvari E i 7,0 molova tvari F. Nakon uspostavljanja ravnoteže ustanovljeno je da je nastalo 4.5 mola tvari G. Popunite tablicu u i izračunajte vrijednost konstante ravnoteže, a tablica se može vidjeti putem sljedeće poveznice: https://ibb.co/6WJMG2q Mene zapravo muči ovdje popunjavanje priložene tablice, konstantu mi je nije problem izračunati. Ono što je trebalo popuniti u tablici označeno je crvenom bojom, a ono što je zadano crnom; nejasnoće su označene upitnikom. Piše li se u te dvije kolone 0 i 0 jer produkti zapravo ne reagiraju ili 4.5? Ili je ovdje nekakva zamka jer iz produkata opet nastaju reaktanti u točno određenom omjeru? Ne znam što se misli pod "množina koja je izreagirala"? 2. Zašto se u izraz za konstantu ravnoteže ponekad mogu uvrstiti i množine kao npr. u ovom zadatku (nije zadan volumen pa se očito očekuje da se uzmu množine): Smjesa 46 g joda i 1 g vodika zagrijavana je do uspostavljanja ravnoteže pri temperaturi 470 oC. Ravnotežna smjesa sadrži 1.9 g joda . Odredite množine svih prisutnih plinova u reakcijskoj smjesi i izračunajte vrijednost konstante ravnoteže. Znam odrediti konstantu, ali ne shvaćam zašto se u izraz mogu uvrstiti i množine jer koliko mi je poznato koriste se samo tlakovi i koncentracije. Srdačan pozdrav!

Ime i prezime: Mirjana Vrdoljak vrdoljakmirjana3@gmail.com

 


Ako je zadan točno onako kako ste ga naveli, zadatak nije rješiv. Ono što nedostaje je ili još podataka, ili jednadžba reakcije, koja najvjerojatnije treba glasiti:

E + F → G + H

Iz nje se vidi kakvi su stehiometrijski koeficijenti pa se onda mogu računati i množine.

"Množina tvari koja je izreagirala" i "množina tvari nastala u reakciji" su u biti jedno te isto, samo suprotnog predznaka. Eventualno možemo reći da se prvo odnosi na reaktante, a drugo na produkte. Prema tome, jedna je opcija da ta polja budu popunjena za sva četiri spoja, samo što će kod E i F za "izreagiralu tvar" pisati 4,5 mol, a za "nastalu tvar" isto to, samo negativno. Kod G i H bi pak negativan predznak stajao za "izreagiralu tvar", a za "nastalu tvar" pozitivan. Alternativno i možda bolje bilo bi ne pisati brojke s negativnim predznacima, već ostaviti ta polja prazna. Još alternativnije i još bolje bilo bi te dvije kategorije zamijeniti s promjenom množine koja je univerzalna veličina.

Za slučaj da nisu jasni čak ni sâmi izrazi, "množina tvari koja je izreagirala" trebala bi označavati za koliko se polazna količina neke tvari smanjila, dok bi "množina tvari nastala u reakciji" trebala označavati za koliko se polazna količina neke tvari smanjila.


Što se tiče množina u računima s konstantama ravnoteže, one se mogu u njih ubaciti kad god dimenzija te konstante iznosi 1. Drugim riječima, ako će se sve što ide uz množinu da se dobije tlak ili koncentracija u računu međusobno pokratiti, onda množine mogu ići i samostalno.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija