Molim da mi se javi netko tko se razumije u suhu sestilaciju drveta na tel 098 741 292 hvala

Ime i prezime: Dubravko Šajnički sajnicki@gmail.com

Nemamo običaj pozivati ljude, slati poruke i slično, već se držimo toga da na pitanja dajemo pisane odgovore koje objavljujemo ovdje, tako da onda mogu biti od koristi svima koji dođu na ovu stranicu.

Što se tiče samog pitanja, ono je ponešto neprecizno. Suha destilacija drva izvodi se na više načina, i industrijskih i tradicionalnih, a tehnikama je zajedničko tek to da se drvna masa grije uz mali ili nikakav dotok zraka.
Ja sam igrom slučaja solidno upoznat s jednom tradicionalnom metodom, tzv. vuglenicama. Naime, živim u jednom od sela u Hrvatskoj gdje se tako proizvodi drveni ugljen. U slučaju da vas zanima upravo ta metoda suhe destilacije drva, možete mi se javiti na elektroničku adresu ili ovdje postaviti preciznije pitanje. Isto vrijedi i za pitanja koja su primarno kemijske naravi (opći opis procesa, utjecaj zraka, produkti i njihova svojstva itd.). Ako vas zanimaju druge metode, osobito industrijske, onda bi se možda isplatilo poslati pitanje Gospodarskom listu.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com