Koliki volumen klorovodične kiseline i dušične kiseline treba uzeti da bi se dobila zlatotopka. Omjer kiselina je 1:3. Da li ju još dodatno potrebno razrijediti sa vodom ili idu samo kiseline u smjesu. hvala

Ime i prezime: ivana ivanasaric8812@gmail.com

Za pripravu zlatotopke potrebno je pomiješati koncentriranu klorovodičnu i dušičnu kiselinu u volumnom omjeru 3:1 (tri volumna dijela klorovodične i jedan dio dušične kiseline). Koncentrirana klorovodična kiselina tipično sadržava oko 35 % klorovodika, dok se kao koncentrirana dušična kiselina obično prodaje vodena otopina s nekih 68 % dušične kiseline. Pripravljena smjesa koristi se bez razređivanja, obavezno u prozračenom prostoru, dakle u digestoru, blizu otvorenog prozora ili vani. Iz nje, naime, kuljaju klorovodik i dušikov(IV) oksid, oba dosta gadna za sluznicu očiju te dišni sustav općenito. Također, pri radu sa zlatotopkom obavezno treba koristiti zaštitnu opremu (kuta, rukavice, naočale) jer u kontaktu s kožom može ostaviti dosta nezgodne opekotine.
Još ponešto o zlatotopci možeš pročitati npr. ovdje, a o tomu što je koncentrirana otopina npr. ovdje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com