Pozdrav! Zanima me objašnjenje hiperbole u Michaelis-Menten kinetici. Mislila sam da je graf hiperbola zbog reverzibilnosti reakcije, jer se enzim-supstrat kompleks raspada nazad na enzim i supstrat, ne može sav enzim biti zasićen supstratom i prevoditi ga u produkt. Mislim da to nije potpun razlog, možete li to još malo pojasniti?

Ime i prezime: Doris Aleksandrović doris.aleksandrovic7@gmail.com

Razlog zašto je graf u obliku hiperbole ukratko je matematički. Ako krenemo od jednadžbe:

v = Vm·[S]/(KM + [S])

možemo uočiti da se jednadžba može preraditi u:

v/Vm = [S]/(KM + [S])

= ([S] + KMKM)/(KM + [S])

= ([S] + KM)/(KM + [S]) ‒ KM/(KM + [S])

= 1 ‒ KM/(KM + [S])

= 1 ‒ 1/(1 + [S]/KM)

To se dalje može transformirati u:

1 ‒ v/Vm = 1/(1 + [S]/KM)

Proglasimo li (1 ‒ v/Vm) zavisnom varijablom (y), a (1 + [S]/KM) nezavisnom (x), izraz gore možemo shvatiti kao:

y = 1/x

A to je jednadžba hiperbole. To se zapravo vidi i bez ovog izvođenja jer će svaka funkcija oblika:

y = k + 1/(l + x)

odnosno:

y = m·x/(n + x)

biti hiperbola, pri čemu će k i l (odnosno m i n) određivati gdje leže asimptote tj. kako graf stoji u koordinatnoj ravnini.

Razlog zašto imamo upravo takvu funkciju proizlazi pak iz Michaelis-Menteninog modela, koji pretpostavlja brzo formiranje ravnoteže između slobodnog supstrata i enzima te njihovog kompleksa i potom pretvorbu supstrata u kompleksu u produkt uz istovremen raspad kompleksa enzima i produkta. Model se u principu temelji na stvarnom ponašanju enzimâ, a iz standardnih definicija za ravnotežu i kinetiku prvog reda može se dobiti polazna jednadžba. Konkretno, KM je konstanta nestabilnosti kompleksa:

KM = [E][S]/[ES]

dok za polaznu koncentraciju enzima vrijedi da se podijelila na koncentracije slobodnog i vezanog enzima:

[E]0 = [E] + [ES]

iz čega slijedi:

[E] = [E]0 ‒ [ES]

Prvu se jednakost može prebaciti u oblik:

KM[ES] = [E][S]

Tomu onda možemo dodati preradu druge:

KM[ES] = ([E]0 ‒ [ES])[S]

što ćemo onda malo preraditi:

KM[ES]/[S] = [E]0 ‒ [ES]

KM[ES]/[S] + [ES] = [E]0

[ES](KM/[S] + 1) = [E]0

i konačno dobiti:

[ES] = [E]0/(KM/[S] + 1)

= [E]0[S]/(KM + [S])

Taj izraz možemo pridružiti izrazu za kinetiku prvog reda:

v = d[P]/dt = kcat·[ES]

= kcat·[E]0·[S]/(KM + [S])

Umnožak kcat·[E]0 odgovara brzini reakcije kakva bi bila kad bi sve molekule enzima bile vezane za supstrat pa ga možemo proglasiti maksimalnom brzinom, Vm. Time smo konačno došli do onog izraza s kojim sam krenuo pisati ovaj odgovor.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com