Možete li mi reći pred kojim funkcionalnim skupinama dvostruka i trostruka veza imaju prednost u imenovanju. Hvala unaprijed

Ime i prezime: Kim Radešić kim.radesic156@gmail.com

Dvostruke i trostruke veze ulaze u imena ugljikovodičnih lanaca, bilo glavnih ili pobočnih, tako da ne interferiraju s imenima ostalih funkcijskih skupina. No, njihovi položaji utječu na to kako će se ugljični lanci ili prstenovi numerirati. U principu, ako će ime spoja završavati imenom neke funkcijske skupine (npr. kiselina, keton, amin, alkohol ili nitril), lanac ćemo numerirati tako da ta funkcijska skupina neovisno o položajima dvostrukih i trostrukih veza ima najmanji mogući lokant, a ako će ime spoja završavati s -en ili -in (npr. halidi, azidi, nitrati itd.), onda će numeriranje ići tako da nezasićene veze imaju (naj)manje lokante. Neke od tih grupa iz obaju kategorija možeš vidjeti u tablicama ovdje.

Usput budi rečeno, kod ovakvih pitanja dosta je korisno navesti i konkretan spoj oko kojeg postoji dilema. Mi možemo smišljati primjere, ali ti naši primjeri, osobito kad su pitanja općenita, ne moraju imati nikakve veze sa stvarnim problemom učenika ili studenta, što povlači rizik da ne budu od osobite koristi. Zato obično preskačemo primjere ili odgovaramo zamolbama za konkretnijim pitanjima.

Također, kod dilema često bude korisno "konzultirati" se s programima za crtanje (organskih) molekula (npr. MarvinSketch ili ACD Chemsketch). Njihovi algoritmi, ako već ne daju točna imena, svakako mogu poslužiti u promišljanju oko toga kako (najbolje) imenovati neki spoj.

O tomu koliko je važno "točno" imenovati neki spoj preporučio bih pak pročitati ovaj i ovaj odgovor.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com