Pozdrav poštovani, zanimaju me štetni učinci benzina (tekućina, gorivo) na ljudsko zdravlje. Ne nakon što izgori, nego baš kao fosilno gorivo. Uspio sam pronaći samo površne informacije koje spominju otrovne pare. Je li moguće modernom tehnologijom i znanjem pročistiti benzin od otrovnih tvari? Ili bi tim procesom dobili nešto što ne možemo nazvati benzinom. Je li medicinski benzin otrovan za ljudski organizam, može li se koristiti u kućanstvu? Pritom ne mislim može li se konzumirati, nego može li se koristiti za npr. pranje i čiščenje (ovo je samo grubi primjer!) nekih komponenti - a da pritom ne ugrožava ljudski organizam (osobu bez zaštitne opreme). Može li medicinski benzin ili "pročišćeni benzin" biti manje "opasan" od npr. otrova za mrave koji se reklamira kao primjeren za kućanstvo. (Zadnje pitanje je primarno, hvala unaprijed)

Ime i prezime: Boris Mide borismide@gmail.com

Na vaše pitanje najbolje će odgovoriti toksikolozi, budući da je sigurnost na radu u principu njihova domena. Mjesto na kojemu možte postaviti pitanje je npr. stanica otrovno.com. Pokoju korisnu informaciju možete naći i u arhivi, ako kao ključnu riječ upišete "benzin".

Uz ogradu da nisam toksikolog i prenosim vlastito, ograničeno iskustvo, rekao bih da rijetko (tjedno ili rjeđe) izlaganje parama benzina ili petroletera (medicinskog benzina) neće napraviti štete organizmu. Udisanje većih količina para može naškoditi živčanom sustavu, tako da je pri radu s benzinom uputno biti na otvorenom ili u dobro provjetrenom prostoru. Ako se radi često ili s većim količinama, nije zgorega imati debele gumene rukavice (npr. one za rad u vrtu) ili one kakve se mogu naći na svakoj benzonskoj crpki. U svakom slučaju, najveći rizik pri radu s benzinom ili petroleterom ne dolazi od njegove razmjerno slabe otrovnosti, nego od zapaljivosti.
Što se tiče usporedbe s insekticidom, kako ne znam o kojem je insekticidu riječ, mogu samo okvirno reći da insekticidi općenito nisu jako opasni za ljude i toplokrvne životinje općenito, no vjerojatno su isto tako općenito otrovniji od bilo kojeg naftnog derivata. Primjerice, ako si slučajno zalijem ruku benzinom, vjerojatno ću obrisati ruku, nastaviti mirno raditi i tek poslije oprati ruku, dok ću bilo kakve tragove insekticida dobro isprati vrlo brzo nakon izlaganja.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com