Poštovani, Imam pitanje u vezi izračunavanja količine utrošene aktivne tvari u sredstvu (kg). Naime, zadatak glasi ovako. Koliko aktivne tvari je utrošeno prilikom aplikacije sredstva koje sadrži 25g/l aktivne tvari A i pomoćnog sredstva B 225g/l ako znamo da je utrošeno 38 litara škropiva. Sredstvo se primjenjuje u koncentraciji od 1,2% kod aplikacije vodom. Ukoliko se primjenjuje toplinskom aplikacijom koja uključuje primjenu organskog nosača kao što je ulje sredstvo se primjenju u količini od 400ml/1000m3 na 6 litara škropiva. Molim Vas objasnite mi postupak računanja prilikom aplikacije s vodom i prilikom aplikacije toplinskim načinom

Ime i prezime: Zoran Paić zoranpaic4@gmail.com

 


Ako znamo volumen i koncentraciju, onda znamo i količinu otopljene tvari:

m(aktivna tvar A) = γ(aktivna tvar A)·V(sredstvo)

U slučaju razređivanja vodom vjerojatno se misli na volumni udio, a ne koncentraciju, budući da bi se postotkom mogla izraziti jedino volumna koncentracija. No, volumne koncentracije ili iziskuju dodatne podatke o tomu postoji li kontrakcija ili ekspanzija volumena uslijed miješanja (ukratko, kakav će biti konačan volumen nakon miješanja), ili traže aproksimaciju da vrijedi aditivnost, u kojem slučaju se iznosom izjednačavaju s volumnim udjelom. S obzirom na to da imamo zadan samo postotak, očito ćemo se odlučiti za volumni udio:

V(sredstvo) = φ(sredstvo, škropivo)·V(škropivo)

Tu jednadžbu sad možemo ubaciti u prvu:

m(aktivna tvar A) = γ(aktivna tvar A)·φ(sredstvo, škropivo)·V(škropivo)

Po mom računu ispada da se utroši 11,4 g aktivne tvari A i 102,6 g pomoćne tvari B.


U slučaju razređivanja uljem račun će biti identičan, samo s drugim brojkama, pri čemu treba paziti na mjerne jedinice (mililitri, kubni metri, litre). Ako se sve dobro napravi, trebalo bi ispasti da se utroši 0,06 mg aktivne tvari A i 0,54 mg pomoćne tvari B. Te su brojke strašno male, tako da bih se usudio posumnjati u to da je u zadatku sve dobro napisano. Konkretno, sumnjam u izraz "400ml/1000m3". Kad bi se bilo koja od dviju jedinica promijenila u litre, rezultat računa prešao bi iz miligramâ u znatno smislenije grame, s tim da bi i dalje količina bila mala u odnosu na prethodnu.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija