Koliko mora biti tanka žica od aluminija (maksimalni promjer) da bi se na zraku mogla zapaliti i gorjeti poput fitilja? Kakva je situacija kod titanove žice?

Ime i prezime: Tomislav B.

Jedan zamisliv eksperiment bio bi da nekako razvaljaš žicu od aluminija, odnosno titanija, tako da joj promjer ravnomjerno opada od npr. 1 mm pa do 0,01 mm, onda zapališ tanji kraj i gledaš dokle će koja dogorjeti. Nešto grublja verzija bila bi da nabaviš po nekoliko različito debelih žica od aluminija i titanija i redom ih pokušavaš zapaliti.

Ako nemaš priliku izvoditi eksperimente, preostaje čačkanje po literaturi, s tim da nekako sumnjam da je posao lagan jer nisam našao ništa baš o tomu koliko lako se zapale žice određene debljine. Mogući indirektan put je preko podataka o zapaljivosti metalnih prašaka. Npr. ovdje piše da se obično aluminijski prah s česticama promjerâ manjih od 0,42 mm smatra lako zapaljivim. Uzmemo li da je tu najvažniji parametar relativna površina i zanemarimo površinu krajeva žice, dobivamo da će istu relativnu površinu imati žica promjera 0,28 mm. Za titanij nisam našao ekvivalentan podatak, premda sam stekao dojam da je manje zapaljiv od aluminija, što bi značilo da bi trebalo imati tanju žicu da ju se može zapaliti.

Ako ćeš pokušati nešto sâm naći, možda ti ovaj rad bude od pomoći, premda se isto bavi praškastim metalima.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com