Neki pravilnici vele da se tinjajući ugljen ne može gasiti aparatom na ugljik-dioksid, jer ugljik navodno može sam sebe reducirati, egzotermno, u ugljik-monoksid. Koliko je to točno?

Ime i prezime: Tomislav B.

Zabrana gašenja tinjajućeg ugljena ugljikovim dioksidom itekako ima kemijskog smisla, jer reakcijom tinjajućeg ugljena s ugljikovim dioksidom dolazi do ravnotežne reakcije u kojoj nastaje otrovni ugljikov monoksid. Ta se ravnotežna reakcija zove Boudouardova reakcija. Jednadžba Boudouardove reakcije glasi:

C(s) + CO2(g) ⇌ 2CO(g)

Tu si reakciju, ako je gledamo slijeva nadesno, možemo zamisliti kao reakciju oksidacije ugljika ugljikovim dioksidom ili redukcije ugljikovog dioksida elementarnim ugljikom, a ako je gledamo zdesna nalijevo, onda bi to bila reakcija disproporcioniranja ugljikovog monoksida. Više o njoj pročitaj ovdje.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr