Dobar dan! Moje pitanje glasi: Je li greška, ako napišem Mg(CH3COOH)2, umjesto (CH3COOH)2Mg, odnosno, koji je od ova dva odgovora ispravan? Jednostavno, više ne znam kada ide na prvo mjesto anion, a kation. Bilo bi mi logično da prvo ide kation pa onda anion, analogno prema spojevima koji se pojavljuju u anorganskoj kemiji (npr. NaCl), ali naišla sam na par primjera u kojima je na prvom mjestu anion. Možete li mi molim Vas pojasniti kada i što pišem na prvo mjesto? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Sara Ivanov -

Obje formule koje si navela su pogrešne, jer imaju svaka po dva atoma vodika previše. Ono što si vjerojatno htjela napisati je Mg(CH3COO)2 i (CH3COO)2Mg. Općenito govoreći, ispravno je oboje. Koji od ta dva zapisa ćeš odabrati stilsko je pitanje, a što odabrati ponekad može ovisiti o kontekstu.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr