Poštovani, Malo sam zastala na ovom zadatku pa molim za pomoć; nisam sigurna može li se riješiti matematički ili se rješava isključivo razmišljanjem pa Vas molim da mi objasnite: Kemijska promjena prikazana je jednadžbom: A + 2 B → 2 C + 3 D. Koliko se promjeni brzina trošenja reaktanta A ako se brzina nastajanja produkta D poveća dva puta? Hvala unaprijed i srdačan pozdrav!

Ime i prezime: Mirjana Vrdoljak vrdoljakmirjana3@gmail.com

 


Presjek onoga što se može riješiti matematičkim metodama i onoga što se može riješiti razmišljanjem prilično je ogroman. Izvan njega zapravo ostaju samo računi s kompliciranim brojkama te situacije gdje se logika lakše pretvara u govorni nego u matematički jezik.

Ovaj je slučaj zapravo banalan. Ako se brzina nastajanja jednog produkta udvostručila, isto se dogodilo i sa svim ostalim brzinama. Sve drugo značilo bi da se promijenila stehiometrija reakcije.

Za slučaj da nije očito, ilustrirat ću to ovako. Zamislimo da je u nekom razdoblju nastalo 3 mola produkta D. Stehiometrija reakcije zahtijeva da je u istom razdoblju također nastalo i 2 mola produkta C te da se utrošio 1 mol reaktanta A i 2 mola reaktanta B. Da je u istom periodu reakcija bila dvostruko brža, nastalo bi 6 mola produkta D, a to bi onda značilo da je moralo nastati i 4 mola produkta C te da je utrošeno 2 mola reaktanta A i 4 mola reaktanta B. 2 mola reaktanta A su dvostruko više od jednog mola reaktanta A, što znači da je brzina njegovog trošenja isto bila dvostruko veća.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija