Grottuss mehanizam u ledu?? Pri -20°C?

Ime i prezime: Tomislav B.

Koliko sam shvatio listajući ovaj rad, Grotthussov mehanizam ne radi u ledu jer su molekule previše fiksirane. Koknretan citat koji će ti biti od interesa je:

"The proton transfer in ice is also known to be very fast; its rate is considered to be about half of that in liquid water. Its mechanism, however, is expected to be quite different from the liquid water case. The geometry and the motions of water molecules in ice are confined due to the strong structural constraint from the surrounding water molecules and thus no significant hydrogen bond network rearrangement takes place."

("Prijenos protona u ledu također je vrlo brz; brzina se procjenjuje na oko polovice brzine prijenosa u vodi. Za mehanizam se, međutim, očekuje da je podosta drugačiji nego što je u tekućoj vodi. Geometrija i gibanja molekula vode u ledu su skučena zbog snažnog strukturnog ograničenja molekulama vode koje ih okružuju. Zbog toga se ne može događati značajno preslagivanje unutar mreže vodikovih veza.")

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com