Možete li mi odgovoriti na pitanje brzo, kojom jednadzbom je Lavoasier dokazao da je dijamant ugljik?

Ime i prezime: Petra Ivanić natalijarubil6@gmail.com

U Lavoisierovo vrijeme još nije bilo kemijskih jednadžbi. No, da ih je i bilo, jednadžbe ne mogu poslužiti kao dokazi u kemiji, nego eventualno u matematici. Ono što Lavoisier jest napravio bilo je to da je užario komadić dijamanta u čistom kisiku i tako ga spalio. Za nastali plin je našao da se ponaša isto kao i "vezani zrak" tj. ugljikov dioksid, iz čega je zaključio da je dijamant građen od ugljika. Jednadžba gorenja dijamanta je, dakle, jednadžba gorenja ugljika.
Inače, iako to nije bio motiv njegovih tužitelja i krvnika, spaljivanje dijamanta jest bilo korišteno kao argument da se Lavoisiera smakne.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com