Poštovani, Jesu li glukoza i fruktoza obje peteročlani prsteni s jednim atomom kisika, ili je to samo fruktoza ili samo glukoza?

Ime i prezime: Lucija

Tipičan ciklički oblik glukoze možeš vidjeti ovdje, a fruktoze ovdje.

Inače, i glukoza i fruktoza mogu postojati i u linearnoj formi, i kao peteročlani ili šesteročlani prstenovi. Međutim, linearne su forme nestabilne i lako cikliziraju, dok su među cikličkim formamama stabilnije one sa šesteročlanim prstenovima. Tako će kod otopina glukoze gotovo sav materijal biti u obliku šesteročlanih prstenova, dok je kod otopina fruktoze oko 70 % materijala u obliku šesteročlanih, a oko 22 % u obliku peteročlanih prstenova. Te brojke opet treba uzeti okvirno jer uvjeti poput koncentracije, vrijednosti pH, temperature ili prisutnosti drugih tvari mogu utjecati na to kako će se točno presložiti molekule glukoze ili fruktoze. Također, kristalizacijom se ne mora uvijek dobiti oblik koji je najzastupljeniji u otopini, tako da sastav krutina može dosta odudarati od sastava otopina.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com