Iako atom sumpora ima mogučnost hibridizacije s d-orbitalama i može imati više od 8 elektrona u valentnoj ljusci, kako objasniti da ta mogućnost nije iskorištena kod SO2 i SO3 (to su rezonantni hibridi struktura sa 8 elektrona) dok kod SF6, [SO3]2+ i [SO4]2+ navedena mogučnost je iskorištena?

Ime i prezime: Tomislav B.

U sumporovom(VI) fluoridu sumporov atom nužno mora sudjelovati u šest kovalentnih veza, tako da nema izbora, nego da upogoni i d-orbitale tj. da se iskoriste mogućnosti treće kvantne razine. Za sumporov(IV) oksid i sumporov(VI) oksid nisam posve siguran da se drže pravila oktetâ, o čemu sam pisao ovdje. Kationi koje si naveo ne djeluju mi kao nešto što može postojati u stvarnosti. Možeš li priložiti kakav izvor informacija o njima?

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com