Dobar dan! Imam jedno zapravo jednostavno pitanje, ali nigdje ne mogu naći odgovor. U kojem je agregacijskom stanju SO3 (sumporov trioksid)? Hvala unaprijed.

Ime i prezime: Ivo Linić

Pri atmosferskom tlaku posve čist sumporov(VI) oksid (γ-polimorf) tali se pri 17 °C, a vrije pri 45 °C. Dakle, ako ga čuvamo u boci, ona će zimi vjerojatno sadržavati krutinu, a ljeti tekućinu. Neovisno o godišnjem dobu, otvaranje boce završit će s puno dima koji nagriza oči i dišne puteve, budući da sumporov(VI) oksid dosta burno reagira s vlagom iz zraka.
Osim kao γ-polimorf, sumporov(VI) oksid može se pojaviti i kao α- ili β-polimorf. Njihovo nastajanje pomažu tragovi vode. α-polimorf, koji nastaje i kondenzacijom para sumporovog(VI) oksida iznad 27 °C, najstabilnija je forma, tako da druge dvije mogu spontano prijeći u njega. Njegovo talište iznosi 62 °C, što je dosta iznad vrelišta γ-polimorfa, tako da se grijanjem α-polimorfa neće dobiti tekućina, nego plin, često tako da cijeli uzorak eksplodira.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com