Pozdrav! Da li možete napisati ionsko vezivanje aluminijeva bromid?

Ime i prezime: Iva iva.gavric05@gmail.com

Aluminijev bromid nije ionski spoj, već je sazdan od molekula Al2Br6. U vodi će se (uz djelomičnu hidrolizu na bromovodičnu kiselinu i aluminijev hidroksid) te molekule razložiti na hidratirane aluminijeve katione i bromidne anione.

Zbog toga nisam siguran da bih birao aluminijev bromid kao primjer ionske veze, a još manje da bih inzistirao na crtanju anionâ i kationâ kojih u stvarnosti naprosto nema. Jasno mi je da je lijepo imati jednostavnu klasifikaciju na ionske i kovalentne spojeve, pri čemu će potonji uvijek biti sazdani od metalâ i nemetalâ, a prvi samo od nemetalâ, ali ako takav model ne odgovara stvarnosti, onda bi bilo mudro potražiti ili drugi model, ili se barem držati adekvatnih primjera. Istini za volju, "didaktičke neistine" mogu biti od koristi, ali samo pod uvjetom da će u daljnjem učenju biti provaljene i nadomještene istinom.

Ako samo treba prikazati nastajanje spoja, pogledaj npr. ovdje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com