Pozdrav! Moje pitanje je: Od kuda se numerira lanac, odnosno što ima prednost? Možda bizarno pitanje za ovu stranicu, jer svi znamo da se numerira od onog smjera u kojemu ćemo dobiti što manje brojeve alkilnih skupina ili halogeniranih elemenara, no muči me to što nisam sigurna kada, npr. na jednoj strani imam dvostruku vezu, a na drugoj mnoštvo povezanih alkilnih skupina na najdulji lanac. Što činiti? Je li mi prvotni cilj ostvariti što manje brojeve u imenu spoja ili ipak dati prednost dvostrukoj vezi koja će određivati "osnovnu" vrstu tog ugljikovodika? Možete li mi reći općenito što ima prednost pri gledanju u numeriranju (najmanji broj alkilnih skupina u imenu, alkilne skupine, atomi nematala ili metala, funkcijske skupine, dvostruke veze, trostruke veze)?

Ime i prezime: Daria Lotar -

Teško mi je odgovoriti na ovako općenito postavljeno pitanje jer mi nije jasno što te konkretno muči. Bilo bi dobro da si na papir nacrtaš neku konkretnu strukturu, i da nam onda pošalješ točno zapisana dva (ili više: tri, četiri) imena za tu strukturu oko kojih se dvoumiš. Primjerice, u ovom pitanju postavljač pitanja učinio je točno to – nacrtao si je (ili zamislio) konkretnu strukturu, i pitao je li bolje nazvati ju 2,6,6-trimetiloktan ili 3,3,7-trimetiloktan.

Ne moraš uzeti samo jedan primjer, može ih biti i više, dapače, samo u pitanju jasno naglasi: primjer prvi, je li bolje ime A, B ili C; primjer drugi, je li bolje ime D ili E itd.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr