Na što asociraju lužine?

Ime i prezime: Mihael Toth mihaeltoth78@gmail.com

Kako koga. Nekemičare lužine vjerojatno asociraju upravo na kemiju, dok kemičare mogu asocirati na razne reakcije (npr. taložne ili Cannizzarovu), možda na njihove mlade dane, dok su tek počinjali učiti kemiju, a možda i na kakav incident u kojem su si lužinom opekli prste. Mene riječ lužina često podsjeti i na uvod romana "Parfem" Patricka Süskinda, u kojemu pisac, nabrajajući što je sve smrdjelo u Parizu 18. stoljeća, spominje i "jetke lužine" (ätzenden Laugen).

Ako kojim slučajem pitaš na što disociraju lužine, odgovor je puno kraći i jednostavniji: lužine ne disociraju. Ono što disocira su hidroksidi (otopljeni u vodi), a ono na što hidroksidi disociraju metalni su kationi i hidroksidni anioni. Dodat ću još da lužine nisu vodene otopine bilo kojih hidroksida, već samo alkalijskih i zemnoalkalijskih, a i tu će biti isključen berilijev hidroksid, koji se u vodi baš i ne otapa.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com