Pozdrav! Možete li mi napisati: 1)jednadžbe kemijskih reakcija i boje nastalih taloga te s čim talog reagira: a)željezov(III) kation + natrijev hidroksid b)željezov(III) kation + kalijev heksacijanoferat c)željezov(III) kation + amonijev sulfid d)željezov(III) kation + otopina sulfatnih iona ? 2)NH4OH Lewisovom simbolikom Unaprijed hvala i lijep pozdrav!

Ime i prezime: Leonardo Grgurević leonardogrgurevic@gmail.com

 


Doda li se vodenoj otopini neke željezove(III) soli kakva lužina, nastat će narančastosmeđi talog nekog hidratiranog željezovog(III) oksida. Konkretan ishod ovisi o temperaturi te koncentracijama željezovih(III) kationa i hidroksidnih aniona, a ne bih isključio ni mogućnost da kation iz baze te anion iz željezove soli imaju neki utjecaj na to što će (sve) nastati.

Ishod reakcije s heksacijanoferatima ovisi radi li se o heksacijanoferatu(II) ili heksacijanoferatu(III). S prvim će nastati berlinsko modrilo, a s drugim smeđi talog željezovog(III) heksacijanoferata(III), poznat i kao prusko smeđilo.

Reakcijom željezovih(III) kationa sa sulfidnim anionima u načelu nastaje crni željezov(III) sulfid, ali tu postoje problemi. Prvi je taj da su otopine sulfidâ jako lužnate, tako da treba koristiti jako koncentrirane otopine kako bi uglavnom nastao sulfid, a ne hidratirani oksid. Drugi problem je što je željezov(III) sulfid nestabilan spoj koji se iznad 20 °C raspada na željezov(II) sulfid i elementarni sumpor. Zbog toga sintezu treba izvoditi sa što hladnijim otopinama.

Amonijev hidroksid je u principu nepostojeći spoj, a stvarno imamo vodenu otopinu amonijaka. Mogli bismo nacrtati amonijev kation i hidroksidni anion, ali molekule vode i amonijaka bliže su stvarnosti, budući da u vodenoj otopini amonijak uglavnom nije disociran. Općenito smo o Lewisovoj simbolici već puno pisali pa možeš kliknuti ovdje i slijediti upute u odgovoru.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija