Kolika će biti vrijednost ionskoga produkta vode, Kw pri 25 °C ako se vodenu otopinu čija je pH-vrijednost 3 razrijedi na dvostruki volumen?

Ime i prezime: Ivana Sirovec isirovec16@gmail.com

Pri stalnoj temperaturi ionski produkt vode je konstanta, tako da zaluživanje, zakiseljavanje ili razređivanje na njega ne utječe, osim ako se time jako ne promijeni i ionska jakost. Pri 25 °C on tako iznosi Kw = 1,0 ∙ 10−14. Pri višim temperaturama njegova vrijednost će rasti, a pri nižima padati, što možeš vidjeti na grafu ovdje.

Ono što se hoće mijenjati razređivanjem vrijednosti su pH i pOH: razređivanjem kiselih otopina pH će rasti, dok će pOH opadati; razređivanjem lužnatih otopina pH će padati, dok će pOH rasti. U oba slučaja obje će se veličine razređivanjem asimptotski približavati vrijednosti 7.
Ako imamo ne pretjerano razrijeđene (pH je izvan raspona od 5 do 9) otopine kiselina ili baza koje potpuno disociraju, pH će se (kao i pOH) mijenjati proporcionalno logaritmu omjera u kojemu razređujemo. Znači, ako otopinu razrijedimo deset puta, pH će se promijeniti za jednu jedinicu (npr. porasti s 2 na 3). Ako ju razrijedimo dvaput, onda će porasti za log 2, dakle za 0,30 (npr. s 3 na 3,3).
Ako imamo posla s jako razrijeđenim otopinama ili slabim kiselinama i bazama, onda je račun nešto kompliciraniji. Ponešto o prvom možeš naći ovdje, a o drugom ako u tražilicu napišeš npr. "konstanta disocijacije".

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com