Pozdrav! Trebam odgovore na tri pitanja iz kemije za zad. ako vam nije promlem. Po kojim se fizikalnim svojstvima hidrogen razlikuje od vode? U kojem će agregacijskom stanju biti hidrogen, a u kojem voda pri 120C i normalnome atmosferskom tlaku ako je vrelište vode 100C? Može li se živinim termometrom izmjeriti temperatura od -45C ako je ledište žive -39C? Unaprijed hvala na odgovoru!

Ime i prezime: Tara vladictara@gmail.com

Pri nama normalnim uvjetima (atmosferski tlak, sobna temperatura) vodik je plin bez boje, okusa i mirisa, a voda tekućina bez boje, okusa i mirisa. Iz razlike u agregacijskim stanjima proizlazi mnoštvo drugih razlika (gustoća, kompresibilnost, toplinska i električka vodljivost, brzine zvuka i svjetlosti itd.), a može se dodati i npr. polarnost, koja je načelno fizikalna, premda naginje kemijskim svojstvima.

Odgovore na drugo pitanje potraži ovdje i ovdje.

Odgovor na treće pitanje potraži ovdje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com