Poštovani, imam poteškoće s rješavanjem ovog zadatka. Zadatak glasi: 2,4000 g uzorka FeSO4(NH4)2SO4×6H2O otopi se u 500,0 mL. U alikvotu od 100,0 mL određeno je željezo i dobiveno je 0,0968 g Fe2O3. Koliki je maseni udio nečistoće u uzorku? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Laura Jaklenec laurajaklenec@gmail.com

Postupak za vrlo sličan zadatak napisao sam ovdje. Razlike su to što se traži maseni udio soli, a ne nečistoća, te to što je željezo istaloženo iz cijelog uzorka, a ne alikvota koji sadržava petinu uzorka. Znači, u ovom zadatku množinu željeza u alikvotu treba pomnožiti s pet (tj. s 500,0 mL / 100,0 mL) i na kraju izračunati maseni udio treba oduzeti od 1, odnosno 100 %.

Nadam se da će ovo biti od pomoći. Ako neće, svakako opiši svoje poteškoće. Tako ćemo puno lakše moći dati precizan, a time i korisniji odgovor.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com