Dobar dan. 1. Što nastaje procesom karbonizacije? 2.Napiši formulu: a)mjehurića u Coca-Coli b)sivog kamena u Istri 3.Navedi bar jednu upotrebu fulerena ili tvari dobivenih od njih. 4.Jednadžbom kemijske reakcije prikaži reakciju kamena s vodom u kojoj se nalazi otopljen CO2 i imenuj sve sudionike te kemijske promjene. 5.Jednadžbom kemijske reakcije prikaži reakciju nastajanja špiljskih ukrasa ( stalaktita i stalagmita) iz tvrdih voda, te imenuj sve sudionike te kemijske promjene. 6.Objasni s obzirom na ulaganje i oslobađanje energije a) proces fotosinteze b) proces staničnog disanja.

Ime i prezime: Anđela Adžaga andjela.adzaga@gmail.com

 


1. Karbonizacijom nastaje element čije je latinsko ime (carboneum) korijen prve riječi ove rečenice.


2. a) Kemijskim formulama opisuje se sastav čistih tvari. Mjehurić nije čista tvar, nego fizički objekt u čijem sastavu dominira jedan plin, dok u manjim količinama ima i vodene pare. Glavni sastojak je dioksid elementa iz prvog zadatka.

b) Ima svakakvih sivih kamenova, a Istra geološki nije baš toliko uniformna da bi odmah bilo jasno od čega se sastoji "sivi kamen u Istri". Osim toga, to što je kamen u Istri ne znači da je to kamen iz Istre.
Ono što autor pitanja vrlo vjerojatno želi čuti je da se radi o soli kalcija i kiseline koja se dobiva otapanjem spoja iz zadatka 2. a) u vodi. Taj odgovor nije netočan, ali nije ni dobar jer vapnenačko stijenje nije čisti vapnenac, nego ima još toga, pa makar i u manjim količinama. Formula će zbog toga biti tek solidna aproksimacija.


3. Fulereni zasad nemaju neke ozbiljne primjene, ali naveliko se istražuju u medicini (npr. transport lijekova do ciljanih tkiva ili dijagnostika) i tehnici (senzori, optika, (polu)vodički materijali).


4. i 5. Pogledaj ovdje te odgovore do kojih ćeš doći klikanjem na poveznice.


6. Pretpostavljam da autor pitanja želi čuti da se fotosintezom energija iz fotonâ prevodi u kemijsku energiju u ugljikohidratima i kisiku, dok se staničnim disanjem energija iz ugljikohidratâ i kisika prevodi u druge oblike energije, dugoročno primarno u toplinu.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija