Možete li mi napisati nabojne ili oksidacijske brojeve centralnog atoma: 1)[Ni (H2O)5 NH3 ] 2+ 2)S2O4 2- 3)[BeF4] 4)[Mn (CN)6 ] – mangan je trovalentan 5)[TiCl6] - titanij je četverovalentan 6)K4 [ W(CN)8 ] Unaprijed hvala i lijep pozdrav!

Ime i prezime: Leonardo Grgurević leonardogrgurevic@gmail.com

Nabojni broj kationa [Ni(H2O)5NH3]2+ već je zapisan u gornjem desnom indeksu i iznosi +2. Oksidacijski broj središnjeg atoma (nikla) jednak je nabojnom broju jer su mu svi ligandi neutralne molekule. Oksidacijske brojeve obično zapisujemo rimskim brojevima, pa ćemo pisati +II.

Nabojni broj ditionitnog aniona S2O42− također je već zapisan i iznosi −2. Oksidacijski broj sumporovih atoma iznosi +III.

U trećem podzadatku nedostaje nabojni broj. On iznosi −2, pa je puni zapis [BeF4]2−. Oksidacijski broj središnjeg atoma (berilija) iznosi +II.

U četvrtom podzadatku puni zapis heksacijanomanganatnog(III) iona glasi [Mn(CN)6]3−; nabojni broj iona je −3, a oksidacijski broj središnjeg atoma zadan je rečenicom "mangan je trovalentan", te iznosi +III.

Peti primjer ostavljam tebi za vježbu jer je posve analogan četvrtom.

U posljednjem, šestom primjeru riječ je o soli, kalijevu oktacijanovolframatu(IV). Nabojni broj kalijeva kationa je +1, oksidacijski +I, a određivanje nabojnog broja oktacijanovolframatnog(IV) aniona i oksidacijskog broja središnjeg atoma volframa ostavljam tebi za vježbu. Ako zapne, javi nam se ponovno.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr