Poštovani, Molim vas info gdje bi mogla naći literaturu za pronalazak više podataka o vrsti tvari i njihovom gorenju bez prisutnosti kisika. Hvala, LP

Ime i prezime: Kristina Trbušić ktrbusic@gmail.com

Nisam siguran da mi je jasno što tražiš. Gorenje je reakcija u kojoj se oslobađaju svjetlost, toplina i plinoviti produkti. Tipično je barem jedan reaktant plinovit i tipično je to kisik, premda neke tvari mogu gorjeti i u npr. kloru, fluoru ili dušikovom(IV) oksidu. S druge strane, ako isključimo pristup kisika, a grijemo neku tvar, mogu se događati i tzv. termolize ili pirolize, koje u principu nisu gorenja, ali imaju veze i s toplinom i nedostatkom kisika.

Ako su ti tema termička svojstva raznih tvari, razmjerno brz put do konkretnih informacija je da u neku tražilicu upišeš "(ime tvari) + MSDS". MSDS je kratica za "material safety data sheet", gdje će se naći relevantne informacije za postupanje s nekom tvari, što pokriva i njihovo ponašanje u raznim uvjetima.

Ako to nije ono što tražiš, pošalji nam konkretnije pitanje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com