Zašto se kod elektrolize vode (alkalijskih otopina) nastali plinovi drže zasebno, nisu u istom spremniku, kao što je slučaj i s Hoffmanovim aparatom? LP!

Ime i prezime: Fran franpintaric1438@gmail.com

Prvo treba reći da se elektroliza vode (ili vodene otopine neke tvari) može izvesti i tako da se plinoviti produkti ne drže odvojeno, nego se sakupljaju u isti spremnik. Ponekad se to tako i radi. Ipak, u praksi se najčešće radi tako da se produkti hvataju svaki u svoj spremnik.

Dva su glavna razloga zašto se tako radi. Prvi je razlog taj što bi bilo šteta propustiti priliku da dvije tvari sakupljamo odvojeno, kada već za to imamo priliku. Puno je lakše nešto poslije pomiješati (ako nam treba smjesa), nego smjesu odvojiti na sastojke.

Drugi je razlog sigurnosni. Smjesa vodika i kisika u omjeru 2:1 je eksplozivna (zato je zovemo praskavcem), pa bi bilo dobro izbjeći nastajanje veće količine takve smjese da ne bi slučajno došlo do eksplozije i posljedičnih šteta ili ozljeda.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr