Pozdrav, primjetila sam da se na natjecanju iz kemije pojavljuju dijelovi fizike. Možete li mi, molim Vas, reći koje dijelove trebam provježbati i iz kojih izvora? Žalosno je to što ne znam iz čega učiti jer dovoljno znanja, koje se na natjecanju traži (iz fizike i geometrije prostora), nema u školskim udžbenicima iz kemije. Naravno, smatram da je dobra literatura studenata, no za tako velike pripreme nemam vremena, s obzirom na druge školske obaveze. Nadam se da znate dovoljno prikladnu literaturu koja bi mi u tome pomogla. Unaprijed hvala! Lp, Daria Lotar

Ime i prezime: Daria Lotar -

Što se tiče literature za pripreme za natjecanja, za kemiju mogu samo ponoviti što sam prije pisao. Za fiziku, kao i za matematiku, rekao bih da ono što se nađe u zadacima iz kemije ne bi trebalo izlaziti iz nastavnih planova za fiziku, odnosno matematiku. Klasični materijali za vježbanje fizike u moje su vrijeme (prije 15-20 godina) bili tzv. žuta zbirka i plava zbirka. Ne znam je li to tako i danas, ali knjige se i dalje mogu nabaviti i koristiti.

Općenito, za srednjoškolsku razinu, za kemiju od matematike treba znati linearne i kvadratne jednadžbe te sustave od n jednadžbi s isto toliko nepoznanica, zatim eksponencijalni i logaritamski račun te osnove geometrije i trigonometrije. Od fizike treba poznavati osnove elektriciteta, mehanike i na kraju kvantne teorije, s naglaskom na jednadžbe kojima se opisuju odnosi među veličinama. Moguće je da sam nešto propustio spomenuti ili uzeo područje zdravo za gotovo. I, naravno, više je u principu bolje. Znanosti nisu zasebne, nego se isprepliću i često se neke naizgled posve nepovezane discipline mogu ujediniti u nekom području istraživanja. Npr. matematička topologija (koja se, banalno rečeno, bavi onim odnosima među geometrijskim objektima koji ostaju očuvani kad te objekte rastežemo ili sažimamo) dosta je bitna u strukturnoj kemiji jer se često otkriju kristalne tvari čije strukture nije moguće sustavno opisati i kategorizirati bez alatâ koje je razvila upravo topologija.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com