Možete li objasniti ovajzadatak? Koliki naboj treba proteći elektroliznim člankom da bi se iz vodene otopine aluminijeve soli izlučio jedan mol aluminijevih atoma?

Ime i prezime: Ivana Sirovec isirovec16@gmail.com

Ovaj je zadatak teško objasniti. Aluminij se, naime, ne može dobiti elektrolizom vodenih otopina aluminijevih soli, već treba elektrolizirati taline. Kako aluminij u svojim spojevima pokazuje ponešto nemetalan karakter, to se ne može taliti bilo što, već treba uzeti spoj čija će talina stvarno biti ionska, dakle električki vodljiva. U industriji se za to odabire aluminijev oksid, doduše, u prvom redu jer se on u razmjerno čistom stanju nalazi kao ruda.

Odgovor na pitanje bi prema tome bio da nema te količine naboja koja bi iz vodene otopine aluminijeve soli izvukla aluminij. Kad bismo baš zapeli za otopinu pa ju elektrolizirali do besvijesti, prvo bi se elektrolizirali voda i klorovodik (na vodik i kisik, odnosno klor), tako da bi se u nekom času utrošili gotovo svi kloridni anioni i gotovo sva voda pa bismo spali na mulj ili čak suhi aluminijev oksid. Kruti aluminijev oksid ne vodi struju i tu bi naša elektroliza stala. Da bismo ju opet pokrenuli, morali bismo taj ostatak rastaliti grijanjem na preko 2000 °C (ili mu dodati kriolita pa mu tako sniziti talište).

Zanemarimo li sve napisano i zapitamo se samo koliko elektronâ treba da se elektrolizom izluči jedan mol aluminija, posao nam se svodi na razumijevanje sljedeće jednadžbe:

Al3+ + 3 e → Al

Za dobivanje jednog aluminijevog atoma kroz elektrolizer trebaju proći tri elektrona. Kako su broj i množina proporcionalni, za jedan mol trebat će tri mola elektronâ. Ako količinu naboja treba izraziti u kulonima, veza između množine elektronâ i proteklog naboja ide preko Faradayeve konstante:

Q = n(e)∙F

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com