Dobar dan, zanima me postoji li kakva dodatna literatura za pripremu za natjecanje. Primjetila sam da se stalno pojavljuju pitanja čije odgovore ne pronalazim u našim, školskim udžbenicima. Mogu li si kupiti još neku literaturu kja će mipomoći upotpuniti znanje o stvarima koje natjecanje traži? Unaprijed hvala! Lp

Ime i prezime: Sara Ivanov

U principu, na natjecanjima ne bi trebalo biti pitanjâ čije odgovore nećeš naći u aktualnim udžbenicima. Međutim, ako gledaš starije testove, može se dogoditi da naletiš na pitanja čija je tematika u nekoj od redukcija gradiva ispala iz programa. Također, može se možda dogoditi i da netko od sastavljačâ smetne s uma da je gradivo srezano pa ubaci nešto vanudžbeničko te da nitko to ne primijeti dok ne bude prekasno.
Mogući lijek za te boljke listanje je starijih udžbenika kemije, idealno barem desetak godina. Također, isplati se proučavati Stehiometriju Milana Sikirice te čitati ono malo knjiga iz popularne kemije što ih postoji na hrvatskom jeziku. Većinu ih je napisao Nenad Raos, dok su one Bubanoviće, budući stare oko stoljeće, mrvicu zastarjele kao pomoćna literatura za natjecanja.
I naravno, ako neodgovorivih pitanja iz natjecateljskih testova ne bude previše, tu je i dalje E-škola kemije.

Inače, na slično pitanje jednom sam već odgovorio.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com