Dobar dan, imam par pitanja za riješiti koje ne razumijem. 1.Pri 20C tlak para čiste vode je 2,33kPa. Kolika je molarna masa tvari x ako je tlak lara otapala iznad otopine dobivene otapanjem 5,0g tvari x u 95 g vode 2,28kPa. 2. Pri 25C tlak para čiste vode je 3158 Pa, a tlak pare otapala iznad vodene otopine fruktoze 3032 Pa. a) Izračunaj množinski udio fruktoze (C6 H12 O6) u vodenoj otopini. b) Kolika je masa otopljene fruktoze u vodenoj otopini koja sadržava 10 mol vode? 3. Izračunaj ebulioskopsku konstantu za aceton ako je u 100 g acetona otopljeno 2, 25 g kamfora relativne molekulske mase 152. Vrelište otopine je 56,25C, a vrelište acetona 56,00 C. Hvala unaprijed i lp

Ime i prezime: Natalija Zelic natalijazelic69@gmail.com

U prva dva zadatka potrebno je prisjetiti se Raoultovog zakona, koji govori da će tlak para otapala iznad neke otopine biti jednak umnošku tlaka para čistog otapala i množinskog udjela čestica tog otapala (čestice napominjem jer se broje sve čestice, a ne sve formulske jedinke, što je relevantno ako otopljena tvar disocira):

p = p*∙x(otapalo)

Znači, ako imamo zadani tlak para otapala, možemo izračunati množinski udio otopljene tvari, uz neizrečenu pretpostavku da ona ne disocira:

x(otapalo) = p/p*

Taj se udio može pak raspisati u množine vode i otopljene tvari:

x(H2O) = n(H2O)/(n(H2O) + n(X))

= 1/(1 + n(X)/n(H2O))

= 1/(1 + (m(X)/M(X))/(m(H2O)/M(H2O)))

Iz tog se izraza može izvući molarna masa otopljene tvari:

1 + (m(X)/M(X))/(m(H2O)/M(H2O)) = 1/x(H2O)

(m(X)/M(X))/(m(H2O)/M(H2O)) = 1/x(H2O) ‒ 1

m(X)/M(X) = (m(H2O)/M(H2O))∙(1/x(H2O) ‒ 1)

M(X) = m(X)/[(m(H2O)/M(H2O))∙(1/x(H2O) ‒ 1)]

Drugi zadatak traži osjetno manje izvođenja, ali polazi od istih formula. Javi ako bude problemâ s nalaženjem rješenjâ.

Treći traži da se samo primijeni formula za povišenje vrelišta:

ΔTv = f∙b∙Kf

Kako kamfor ne disocira, faktor f iznosi točno jedan pa se konačna formula ponešto pojednostavljuje:

Kf = ΔTv/b

Za slučaj da ti je to promaklo, molalnost je omjer množine otopljene tvari i mase otapala.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com