Dobar dan, imam problem sa jednim zadatkom i trebala bih pomoć. 1. U nizu sljedećih nuklida: 56Fe, 39K, 58Fe, 42Ca i 41K odaberite one koji imaju : a) jednak broj e b) jednak broj n c) koji su izotopi d) koji su izobari e) jednak broj protona Hvala Vam puno

Ime i prezime: Natalija Zelic natalijazelic69@gmail.com

Izotopi imaju jednak broj protonâ i elektronâ u atomima, a razlikuju se po broju neutronâ. Prema tome, odgovori na potpitanja a), c) i e) bit će jednaki, a ako nije očito, radi se o nuklidima koji pripadaju istim elementima.

Izobari imaju isti maseni broj. Odgovor na potpitanje d) bi, dakle, bio par onih simbola uz koje stoje iste brojke. Među ponuđenima ja ne vidim ništa takovo, ali provjeri za svaki slučaj koji su sve nuklidi ponuđeni u zadatku.

Preostaje još jednak broj neutronâ. Za to će ti možda trebati neka tablica s elementima (npr. ova) jer u zadatku nisu napisani i atomski brojevi. Ono što trebaš je od svakog masenog broja oduzeti atomski tj. broj protonâ u jezgri. Odgovor na potpitanje b) će biti onaj par atomâ kod kojih će to oduzimanje dati isti rezultat.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com