Dobar dan, trebala bih pomoc sto se tice zadataka. 1. Za sljedeće tvrdnje trebam odrediti da li se radi o fizikalnim ili kemijskim svojstvima na način da napišem fizikalna svojstva i navedem sve riječi za koje smatram da spadaju u fizikalna svojstva i isto tako za kemijska svojstva u sve tri rečenice: a) Srebrnobijeli čvrsti kalcij reagira sa prozirnom bezbojnim otopinom klorovodične kiseline i nastaje kruti kalcijev klorid i bezbojni plinoviti vodik. b) Magnetom odvajamo smjesu praha pijeska i željeznih strugotina. c) Tekuća otopina klorovodične kiseline reagira sa kemencem na slavinu stvarajući mjehuriće plina ugljikova dioksida i žućkastobijeli kalcijev klorid topljiv u vodi. Hvala i lp

Ime i prezime: Natalija Zelic natalijazelic69@gmail.com

Zanimljiva ideja. Zadatak je negdje na pola puta između kemije i jezika. Kemijskim promjenama nastaju nove tvari, a kemijska su ona svojstva koja se odnose na nastajanje ili mogućnost nastajanja novih tvari, što će reći da pripadne riječi u principu opisuju reakcije i reaktivnost. Fizikalna su sva ostala svojstva.

Dodat ću još da klorovodična kiselina već jest otopina (klorovodika u vodi), tako da je otopina klorovodične kiseline zapravo otopina otopine, zatim da pijesak i principu već jest prah, tako da je prah pijeska zapravo prah praha, te da kalcijev klorid nije žućkast, nego bezbojan, a u opisanim uvjetima neće nastati kalcijev klorid topljiv u vodi, nego vodena otopina kalcijevog klorida. Njezina boja ovisit će pak o tomu čega sve ima u kamencu.

Za slučaj da kratke upute nisu dostatne, preporučam upisati u tražilicu npr. "fizikaln" i onda među rezultatima pretrage tražiti slične zadatke poput npr. ovoga.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com