Dobar dan, možete li mi pomoći 1. rćRazvrstati određene tvari na čiste tvari i smjese. Jezerska voda, krv, cesevita, nikal, H2sO3, kišnica, bakar, destilirana voda, kava s mlijekom, morska sol, NaCl i fluor. 2. Određene tvari razvrstati u elementarne tvari, kemijske spojeve i smjese tvari: wolfram, sumpor, celuloza, dijamant, infuzija, gradski plin, fruktoza, sumporov (II) oksid i vino. 3. Na koji način možemo smjesu juhe i rezanaca odvojiti? Hvala Vam puno

Ime i prezime: Natalija Zelic natalijazelic69@gmail.com

 


Prvi zadatak ne bi trebao biti težak. Čiste su tvari zadane kemijskim imenima ili formulama te na način koji implicira da su pročišćene, a ostalo su smjese.
Potencijalno problematična je morska sol za koju možda ne znaju svi da uz natrijev klorid sadrži još toga.
Posve problematična je sumporasta kiselina, H2SO3, koja ne postoji kao čista tvar. Dakle, načelno ta formula predstavlja čistu tvar, ali praktično te čiste tvari nema i po svoj prilici ne može biti. Ono što ćemo u dućanu nabaviti kao sumporastu kiselinu bit će vodena otopina sumporovog dioksida.

Drugi zadatak rješava se slično kao i prvi, s tim da opet par stvari ne valja. Volfram se ne piše s "w", nego "v" na početku. Infuzija nije tvar, nego čin (akcija). U medicini je to unos neke tekućine direktno u krv, tipično vensku. Ono što se u krv unosi redovito ipak bude smjesa. Sumporov(II) oksid je neobičan spoj za ovakve zadatke, budući da se radi o vrlo nestabilnom i teško pripravljivom spoju. K tomu, oznaka oksidacijskog stanja dopisuje se imenu elementa bez razmaka. Za slučaj da nije očito, gradski plin sadržava više nižih alkana poput etana ili metana, a u malim količinama mu se dodaje i etantiol (etil-merkaptan) kako bi se moglo brzo nanjušiti istjecanje plina i tako spriječiti eksploziju.

Za treći ću zadatak reći da juhu treba jesti, a ne razdvajati ju na krute i tekuće komponente. Ako je takav groteskan čin iz nekog razloga baš nužan, preporučam otvoriti ladicu ili ormarić s kuhinjskim priborom i potražiti nekakvo sito.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija