Hvala na prijašnjem odgovoru, pripremam se za županijsko, a imam još jedan problem: 1. Je li lužina kemijski spoj ili smjesa (ja mislim da je smjesa jer lužina nastaje topljenjem hidroksida u vodi) a u rješenjim piše da je kem. spoj?! 2. Ako u sljezov čaj stavimo limunov sok hoće li on promijeniti boju (ako je došlo do neutralizacije?!)- uz ovo sam pročitala da su vezani antocijanini (pigmenti)- možete li mi to malo objasniti! Puno hvala unaprijed.

Ime i prezime: Diana Kralik kristina.kralik1@os.htnet.hr

Pretpostavit ću da pod lužinom misliš na vodenu otopinu hidroksida. Ako je tako onda je lužina, kao i svaka druga otopina, smjesa, i još k tome homogena. Ovdje je još pretpostavljeno (pretpostavka je razumna) da se otopio sav hidroksid dodan u vodu i nije obraćana pažnja na moguće otopljeni zrak u vodi. Ako bi uz otopinu ostalo još neotopljenog hidroksida smjesa bi bila heterogena.

Sljezov čaj, čaj od šipka s hibiskusom i sigurno još neki čajevi mijenjaju boju dodatkom limunovog soka. Spojevi koji daju boju čaju mogu primiti ili otpustiti H+ ione nakon čega im se promijeni boja. Tako se ponašaju svi indikatori za kiseline i lužine. Izvukao sam jedan stari odgovor umjesto da ti samo kažem da potražiš po starim odgovorima.

Antocijanini su skupina spojeva u koju spada većina crvenih i plavih pigmenata u cvijeću. Svi prirodni antocijanini imaju ovaj strukturni fragment

Ova molekula je pozitivno nabijena, anion s kojim ide je nebitan i ovdje nije nacrtan. Različiti antocijanini će imati primjerice, još dodatne OH skupine ili će na nekima umjesto OH skupine biti OCH3 ili neke druge slične razlike. Ove OH skupine mogu otpusti protone tako da me ne bi iznenadilo ako bi se njihova boja mijenjala zakiseljavanjem otopine.

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr