Otapanjem modre galice u litri vode dobivena je 0.5 M otopina modre galice. Kolika je množinska koncentracija bakrovih iona u toj otopini? Koliko je potrebno otopiti bezvodnog bakrova (II) sulfata u litri vode da bi ta otopina imala istu koncentraciju bakrovih iona kao prva otopina? Hvala na odgovoru.

Ime i prezime: Ivana Babić ibabby045@gmail.com

Budući da jedna formulska jedinka modre galice sadrži jedan bakrov(II) kation, koncentracija bakrovih(II) iona jednaka je koncentraciji modre galice:

c(Cu2+) = c(CuSO4(H2O)5)

Drugi dio zadatka malo je teži jer je maseni udio bakrovog(II) sulfata u vodenoj otopini koncentracije 0,5 mol/L mrvicu prevelik (oko 8 %) da bi se čiste savjesti moglo reći npr. da je gustoća otopine jednaka gustoći čiste vode. Bez podatka o gustoći prisiljeni smo ili raditi krivo, ili ne uopće moći riješiti zadatak jer nam on treba za račun:

m(CuSO4) = n(CuSO4M(CuSO4)

= c(CuSO4M(CuSO4V(otopina)

Ovdje bismo inače mogli stati da je zadano da se bakrov(II) sulfat treba otopiti tako da nastane litra otopine. To je trivijalan zadatak ako imamo odmjernu tikvicu od jedne litre: prvo se sol otopi u nekom manjem volumenu, a potom se tikvica dopuni vodom do oznake.

No, zadan je volumen vode pa ćemo se malo zabaviti.

m(CuSO4) = c(CuSO4M(CuSO4V(otopina)

= c(CuSO4M(CuSO4m(otopina)/ρ(otopina)

= c(CuSO4M(CuSO4)·(m(CuSO4)+ m(voda))/ρ(otopina)

Ovdje ispada da imamo nepoznanicu s obje strane jednadžbe pa sve skupa moramo malo preurediti:

m(CuSO4) = c(CuSO4M(CuSO4m(voda)/ρ(otopina) + c(CuSO4M(CuSO4m(CuSO4)/ρ(otopina)

m(CuSO4) ‒ c(CuSO4M(CuSO4m(CuSO4)/ρ(otopina) = c(CuSO4M(CuSO4m(voda)/ρ(otopina)

m(CuSO4) = c(CuSO4M(CuSO4m(voda)/ρ(otopina)/(1 ‒ c(CuSO4M(CuSO4)/ρ(otopina))

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com