Dobra večer. Zašto vodena otopina natrijeva klorida provodi struju, a otopina šećera ne provodi? Znam da su soli elektroliti, šećer nije, ali koje je kemijsko obrazloženje? Hvala.

Ime i prezime: Lucija

Električna struja je protok električki nabijenih čestica. U metalnim žicama te su čestice elektroni, a u tekućinama i plinovima ioni (atomi ili molekule kod kojih se ukupan broj protonâ i elektronâ razlikuju). Dakle, da bi neka tekućina mogla provoditi električnu struju, mora sadržavati nekakve ione. Šećer, otopljen u vodi, ostaje u obliku neutralnih molekula, dok soli disociraju na katione i anione. Ioni omogućavaju otopini soli da bude vodljiva, a kako ih u otopini šećera nema, ta je otopina vrlo slab vodič električne struje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com