Pozdrav! Imam pitanje u vezi pufera, kad se u otopini miješaju NaHCO3 i K2CO3 jednakih koncentracija, nastaje li pufer, bez da dolazi do neutralizacije? Zadatak mi je odrediti pH otopine, pa mogu li samo koristiti pH=pK2, tj drugu konstantu ionizacije koja povezuje HCO3- i CO32- ione? Unaprijed hvala na pomoći!

Ime i prezime: matea mateic4100@gmail.com

Kad se pomiješaju otopine slabe kiseline i njezine soli ili dviju soli iste slabe kiseline u dva stupnja deprotonacije, pH nastale otopine bit će negdje između vrijednostî pH dvaju polaznih otopina. U nekoj manjoj mjeri to podrazumijeva i neutralizacijske reakcije tj. spajanje oksonijevih i hidroksidnih iona, ali ne u smislu u kojemu govorimo o neutralizaciji lužine kiselinom ili obrnuto. Radije bih rekao da se uspostave nove ravnoteže između konjugiranih kiselinsko-baznih parova, dakle nešto općenitije od neutralizacije.

pH puferske otopine može se izračunati pomoću Henderson-Haselbalchove jednadžbe:

pH = pKa + log ([A]/[HA])

U slučaju karbonatnog pufera jednadžba bi bila:

pH = pKa2(H2CO3) + log ([CO32‒]/[HCO3])

Ako su koncentracije obaju soli jednake, vrijednost omjera iznosit će jedan, a kad se jedan logaritmira, dobije se nula, tako da izraz spadne na:

pH = pKa2(H2CO3)

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com