Poštovani, imam pitanje vezano uz nomenklaturu organskih spojeva, ali mi je izrazito nezgodno postaviti ga ovdje budući uključuje sliku spoja. Stoga ću ga formulirati ovako: je li ispravan naziv spoja 5-(1-oksoetil)-oktanska kiselina ili 6-okso-5-propilheptanska kiselina? Ako je moje pitanje odviše zbunjujuće mogao bih Vam na mail proslijediti sliku spoja u pitanju. Hvala. Pozdrav.

Ime i prezime: MIhael mihael.belas@skole.hr

Meni se jedno i drugo ime čini kao (dosta dobar) pokušaj imenovanja spoja koji bih ja nazvao 5-acetiloktanska kiselina ili 5-etanoiloktanska kiselina. To bi bio spoj formalno izveden iz oktanske kiseline, tako da joj je jedan od dvaju vodikovih atoma na petom ugljikovom atomu (brojeći ih od karboksilne skupine, tako da ugljikov atom karboksilne skupine dobije broj jedan) zamijenjen acetilnom (etanoilnom) skupinom, znači na tom petom atomu umjesto -CH2- imamo -CH(COCH3)-.

Ako je to doista struktura koju si htio imenovati, onda su imena koja si predložio prilično dobra, uz nekoliko napomena.

U prvom imenu, onom koje si ti napisao kao 5-(1-oksoetil)-oktanska kiselina, spojnica između zatvorene zagrade i riječi oktanska je suvišna (i stoga pogrešna), slično kao što bi bila suvišna spojnica u imenu 5-brom-oktanska kiselina; treba pisati 5-bromoktanska kiselina, pa tako onda i 5-(1-oksoetil)oktanska kiselina.

Oba su imena točna u smislu da jasno i nedvosmisleno opisuju istu strukturu, naravno, pod uvjetom da to uopće jest struktura koju si htio imenovati. Međutim, prema nekakvom uobičajenom redoslijedu imenovanja pojedinih funkcijskih skupina, skupinu -COCH3 je uobičajeno imenovati kao acetil (ili etanoil), a ne kao 1-oksoetil. Isto tako, u navedenom spoju, najdulji lanac ugljikovih atoma ima osam ugljikovih atoma, pa bi bilo dobro, ako je to moguće, a očito jest moguće, spoj imenovati kao supstitucijski derivat oktanske, a ne heptanske kiseline.

Ako je struktura koju si htio imenovati nešto drugo, ili ako ti ovo što sam napisao otvara neka dodatna pitanja, onda bi svakako bilo dobro da nam se javiš ponovno s dodatnim pojašnjenjima.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr