Mozete li objasniti kako izjednacavati alkohole

Ime i prezime: Martina Perič kristinajurkovicc@gmail.com

Ne, jer je ovako postavljeno pitanje besmisleno. Alkoholi su kemijski spojevi. Izjednačavanje je pojam koji se ne odnosi na spojeve, nego na jednadžbe kemijskih reakcija. Alkoholi mogu sudjelovati u mnogim kemijskim reakcijama, i to najčešće kao reaktanti, produkti ili otapala, te rjeđe kao katalizatori ili inhibitori tih reakcija. Da bi tvoje pitanje postalo smisleno, moraš navesti na koji tip kemijskih reakcija misliš. Primjerice, pitanje bi moglo glasiti: "Možete li objasniti kako izjednačavati jednadžbe kemijskih reakcija alkohola s karboksilnim kiselinama (u kojima nastaju neki ester i voda)?", ili "Možete li objasniti kako izjednačavati jednadžbe kemijskih reakcija između alkohola i natrija, u kojima nastaju natrijev alkoksid i vodik?", ili ...

Ukratko, javi nam se ponovno s jasnije postavljenim pitanjem.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr