Pozdrav, jel biste mi mogli riješiti ove zadatke? Vjerujem da ću sve shvatiti samim postupcima bez detaljnih objašnjenja. Unaprijed zahvaljujem :) 1. Određivanjem klorida po Volhardu uzorku se dodaje 40mL otopine AgNO3(aq), c(AgNO3(aq))= 0,1000 moldm-3 i retitrira otopinom KSCN(aq), c(KSCN(aq))= 0,0500moldm-3. Za retitraciju se utroši 25,00mL te otopine. Kolika je masa kloridnih iona u uzorku? 2. Izračunajte volumen otopine NH4SCN(aq) koncentracije 0,0550 mol dm-3 koji će se utrošiti pri određivanju klorida po Volhardu ako je otopini koja sadržava 0,1500g NaCl(aq) dodano 50,00mL otopine AgNO3(aq) koncentracije 0,0550 moldm-3. 3. 0,2000g srebrovog novca prevedeno je u topljivu srebrnu sol. Za titraciju dobivene otopine utroši se 39,60mL otopine koja sadržava 0,4103g kalijeva tiocijanata u 100mL. Izračunajte maseni udio srebra u novcu. 4. Analizom 1,500g uzorka nastaje 0,1035g kalijeva i natrijeva klorida. Argentometrijskim određivanjem klorida u dobivenoj smjesi utrošeno je 30,00mL otopine AgNO3(aq) koncentracije 0,0508moldm-3. Izračunajte maseni udio kalija i natrija u uzorku. 5. Što su taložne titracije te opiši Mohrovu i Volhardovu metodu.

Ime i prezime: Ne znam nezneznam77@gmail.com

 


O Mohrovoj metodi možeš čitati npr. ovdje, ovdje i ovdje, a o Volhardovoj npr. ovdje i nešto malo ovdje te možda ovdje.

Prva dva zadatka rješavaju se na vrlo sličan način, a polaze od toga da je ukupna množina srebrovih kationa jednaka zbroju množina kloridnih i tiocijanatnih aniona:

n(Ag+) = n(Cl) + n(SCN)

Dio je srebra, naime, istaložen kao srebrov klorid:

Ag+(aq) + Cl(aq) → AgCl(s)

a dio kao tiocijanat:

Ag+(aq) + SCN(aq) → AgSCN(s)

Time je istaloženo svo srebro pa vrijedi gornja jednakost, u koju se onda ubacuje što se već u zadatku nudi ili traži.

U prvomu su zadani volumen i koncentracija otopine srebrovog nitrata te volumen i koncentracija otopine kalijevog tiocijanata, a traži se masa kloridnih iona, tako da će izraz izgledati ovako:

c(Ag+V(Ag+) = n(Cl) + c(SCNV(SCN)

U drugomu su zadani volumen i koncentracija otopine sreborovog nitrata, masa natrijevog klorida te koncentracija otopine amonijevog tiocijanata, a traži se volumen te otopine, tako da će izraz izgledati ovako:

c(Ag+V(Ag+) = m(NaCl)/M(NaCl) + c(SCNV(SCN)

Ni u jednom slučaju ne bi trebalo biti teško izlučiti nepoznanicu i riješiti jednadžbu.


Treći zadatak je računski daleko jednostavniji jer imamo samo jednadžbu taloženja srebrovog tiocijanata, odnosno to da su množine srebrovih i tiocijanatnih iona jednake:

n(Ag+) = n(SCN)

w(Ag, novčić) = m(Ag)/m(novčić)

= n(Ag)·M(Ag)/m(novčić)

= c(KSCN)·V(KSCN, titrans)·M(Ag)/m(novčić)

= (n(KSCN)/V(polazna otopina))·V(KSCN, titrans)·M(Ag)/m(novčić)

= (m(KSCN)/(M(KSCN)·V(polazna otopina)))·V(KSCN, titrans)·M(Ag)/m(novčić)


Četvrti zadatak polazi od istih principa kao i svi ostali, samo što se traže udjeli u smjesi, a ne količina jedne tvari. Polazne jednadžbe govore da je množina srebrovih kationa jednaka zbroju množina kloridnih aniona, a time i zbroju množina dvaju klorida:

n(Ag+) = n(Cl) = n(KCl) + n(NaCl)

Druga jednadžba koja nam treba je ona koja nam govori kolika je ukupna masa tih dvaju klorida:

m(KCl) + m(NaCl) = m(smjesa solî)

odnosno:

n(KCl)·M(KCl) + n(NaCl)·M(NaCl) = m(smjesa solî)

Sve skupa, imamo dvije jednadžbe s dvjema nepoznanicama. To isto ne bi trebalo biti teško riješiti, a ako bude trebalo, inspiraciju se može potražiti npr. ovdje, ovdje, ovdje ili ovdje.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija