Ne znam odgovoriti na ovo pitanje pa bi trebala pomoc.. 1.Navedi koje se međumolekuske sile moraju svladati tijekom taljenja sumpora S8(s)—>S8(l) 2. od svih spojeva vodika s halogenim elementima najpolarniju kovalentnu vezu sadrži spoj koje kemijske formule? Hvalaaa

Ime i prezime: Iva Gavric iva.gavric05@gmail.com

U molekulama sumpora svi su atomi isti, tako da su veze nepolarne. Zbog toga su nepolarne i molekule sumpora. Između nepolarnih molekula postoje jedino disperzijske interakcije. Doduše, sad si baš nešto mislim koliko je točno govoriti da se te interakcije kidaju, kad i dalje ostajemo u kondenziranoj fazi. Naime, i u krutom i tekućem stanju molekule su u bliskom kontaktu, zbog čega golema većina nespecifičnih interakcija ostaje očuvana. Ono što se taljenjem razbija pravilan je poredak molekula, što znači da se sustavu bitno podiže entropija. Ako baš inzistiramo na kidanju, možemo reći da se zbog smanjenja gustoće uslijed taljenja ponešto smanjila dodirna površina među molekulama, a time i ukupna energija disperzijskih interakcija.
Podosta informacija o međumolekulskim interakcijama može se naći u arhivi E-škole, ako se u tražilicu upiše "međumolekulsk".

Veze su u principu to polarnije, što je veća razlika među elektronegativnostima povezanih atoma. Prema tome, zadatak ti je naći podatke o elektronegativnostima halogenih elemenata (npr. ovdje) i naći za koji će halogenovodik razlika elektronegativnostî biti najveća.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com