Izdvojite organske tvari koje se mogu sintetizirati u laboratoriju: med, vuna, plastika, vosak, lak, deterdžent, maslinovo ulje, ureda, kokosova mast.

Ime i prezime: Rinesa Cenaj rine.cenaj@gmail.com

Med, vuna, vosak, maslinovo ulje i kokosova mast dobivaju se direktno iz prirodnih izvora i to fizikalnim procesima, tako da bi se moglo reći da su minimalno prerađeni. Kreda je anorganska smjesa koja se dobiva iz manje-više prirodnih tj. mineralnih izvora, a ostale se tvari sastoje uglavnom od sintetskih spojeva.
Ono što bi možda vrijedilo spomenuti je da se i komponente prirodnih tvari uglavnom također mogu sintetizirati u laboratoriju (baš kao što će se i u umjetnim tvarima često naći spojevi koji su kao takvi dobiveni iz prirodnih izvora). Razlog zašto ih ljudi ipak radije dobivaju iz prirode je to što se njihova sinteza naprosto ne isplati, a u slučaju vune i dalje predstavlja ogroman tehnički izazov. K tomu, kako se sintetiziraju uglavnom pojedinačni kemijski spojevi, ne bi se pravilo npr. maslinovo ulje, nego pojedini trigliceridi i druge tvari u njemu, koje bi onda još trebalo pažljivo pomiješati u odgovarajućim omjerima kako bi se postigli miris i okus te druga svojstva baš maslinovog ulja.

Još dva odgovora na slična pitanja možeš naći ovdje i ovdje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com