Koja je od navedenih kemijskih vrsta Bronsted-Lowryjeva baza u odnosu na molekulu vode tijekom otapanja smjese natrijeva karbonata i natrijeva jodida u vodi? a)oksonijev ion b)jodidni ion c)karbonatni ion d) natrijev ion

Ime i prezime: Matija Njegos

Ovo baš i nije najsretnije postavljeno pitanje jer se "u odnosu na" može shvatiti dvojako. Ako mislimo na konjugiranu bazu, onda će to biti ona čestica koja se dobije deprotoniranjem molekule vode. Srećom, hidroksidni anion koji tako nastaje nije ponuđen pa se možemo mirno prebaciti na drugu mogućnost, da se radi o čestici koja će molekulu vode deprotonirati tj. u reakciji s vodom ponašat će se kao baza. Od četiriju nabrojenih, prva (oksonijev kation) je zapravo konjugirana kiselina molekule vode pa dosta očito otpada. Zadnja čestica (natrijev kation) sama po sebi ne može primiti proton (odnosno hidron, da uzmemo u obzir i deuteron i triton, jezgre drugih dvaju izotopa vodika), dok je u hidratiranoj formi (heksaakvanatrijev kation) vrlo slaba kiselina i nikakva baza. Preostaju jodidni i karbonatni anion. Jodovodična kiselina je superkiselina, dok je ugljična kiselina vrlo slaba. To znači da će jodidni anion biti vrlo slaba baza, a karbonatni anion jaka. Iz toga bi trebao slijediti odgovor na pitanje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com