Pozdrav, imam jednu dilemu. Naime htjela bih se u budućnosti baviti biomedicinskim istraživanjima, konkretno neuroznanošću ili istraživanjem tumora i svih bolesti u ljudi općenito. E sad, razmišljam o upisu na Medicinu, kemiju ili molekularnu biologiju na PMF-u ili pak medicinsku biokemiju na FBF-u u Zagrebu. Zanima me vaše mišljenje, koji bi mi od navedenih studija možda bio najprikladniji? Barbara

Ime i prezime: Barbara Robić barbieisforever333

Svi navedeni studiji mogu te dovesti do toga da se jednog dana baviš neurologijom ili kojim već bolestima. Prolaze čak i biologija te fizika i matematika. Pitanje je samo koji ti pristup najviše odgovara. Kemičari i farmaceuti će se (u medicinskom kontekstu) ponajviše baviti lijekovima i njihovim djelovanjem na organizam, odnosno neke njegove dijelove. Molekulska biologija bit će više okrenuta proteinima i metabolizmu, dok će medicina krenuti takoreći odozgo tj. od cijelog organizma i svega što se s njim ili u njemu zbiva. Medicina je također ponešto specifična jer jedina omogućava da se baviš i liječenjem, ne samo istraživanjem.
Nekakva pitanja koja si je možda dobro postaviti bila bi koliko dobro memoriziraš informacije, a koliko se snalaziš s jednadžbama i modelima općenito, zatim u kakvom ćeš se okruženju najbolje osjećati: stalni kontakt s pacijentima, grupni rad u laboratoriju ili duge eksperimentalne sesije gotovo u izolaciji. Također je korisno znati i jesi li gadljiva i kako reagiraš na krv i tjelesne izlučevine, zatim voliš li raditi s (opasnim) kemikalijama. I, konačno, nije zgorega uzeti u obzir ni kakve su ti šanse da se upišeš na ovaj ili onaj fakultet, s obzirom na ocjene i očekivani rezultat na državnoj maturi (što i ne mora ispasti jako očekivano). Taj zadnji parametar ne mora uopće biti bitan, ali ponekad može usmjeriti učenika na ovaj ili onaj fakultet. Također, možda se isplati i sklopiti nekakvu hijerarhijsku listu ciljanih fakulteta i onda raditi na "opciji A", a u rezervi imati neku bitno sigurniju opciju, tako da se zbog eventualnog udesa na upisima ne izgubi cijela godina.

Još poneko razmišljanje na temu "što upisati" naći ćeš među starijim odgovorima koji se dotiču upisâ.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com