Izračunaj masu kalcijeva oksida koji se dobije termičkom razgradnjom 5 tona vapnenca, koji sadrži 85 % kalcijeva karbonata.

Ime i prezime: Marko Harastija marko.harastija12@gmail.com

Zadatak je dosta sličan ovom zadatku, samo što sad još u račun treba ubaciti i maseni udio kalcijevog karbonata u vapnencu. Dakle, krećemo od jednadžbe reakcije:

CaCO3 → CaO + CO2

Iz nje vidimo da se utrošeni kalcijev karbonat i nastali kalcijev oksid nalaze u omjeru 1 : 1, tako da će im množine u računu biti jednake:

m(CaO) = M(CaO)·n(CaO)

= M(CaO)·n(CaCO3)

= M(CaO)·m(CaCO3)/M(CaCO3)

= M(CaO)·w(CaCO3m(vapnenac)/M(CaCO3)

Dakle, množenjem mase vapnenca i masenog udjela kalcijevog karbonata u vapnencu dobit će se masa kalcijevog karbonata. Dijeljenjem mase kalcijevog karbonata s njegovom molarnom masom dobit će se množina kalcijevog karbonata. Ta se množina konačno može pomnožiti s molarnom masom kalcijevog oksida da se dobije masa kalcijevog oksida.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com