Pozdrav, zbog čega je talište cis-but-2-ena niže od tališta trans-but-2-ena?

Ime i prezime: Jelena Cepanec jelena.cepanec1@gmail.com

Usporede li se tališta cis- i trans-alkenâ, može se zamijetiti da su tališta trans-alkenâ obično viša, često i za nekoliko desetaka Celsiusovih stupnjeva. Prema tome, razloge za razlike među talištima uputno je tražiti upravo u konfiguraciji dvostrukih veza.
Prvo što se može primijetiti je da molekule trans-izomerâ imaju drugačiji oblik od molekula cis-izomerâ. Prvi su obično ravni, dok drugi imaju pregib oko dvostruke veze. Iz čisto makroskopske perspektive, ravne predmete lakše je gusto posložiti negoli svinute. Kako velik dio stabilizacije krutog agregacijskog stanja dolazi od toga što su molekule u bliskom kontaktu tj. preko disperzijskih interakcija, može se očekivati da će kod cis-izomerâ takvi kontakti biti manje zastupljeni u odnosu na trans-izomere, zbog čega će kruto stanje biti destabilizirano, a talište niže.
Drugi učinak konfiguracije dvostruke veze ide preko dipolnih momenata. Kod trans-izomerâ se dipolni momenti oko dvostruke veze poništavaju, dok se kod cis-izomerâ njihove komponente okomite na dvostruku vezu zbrajaju, tako da su cis-izomeri polarni. Nepolarnost molekula također može olakšati slaganje, slično kao i kod oblika, opet jer je simetrične jedinke lakše posložiti. Kako su ugljik i vodik vrlo bliskih elektronegativnosti, taj učinak nije osobito značajan za izomere but-2-ena, ali može biti velik kod halogeniranih alkena.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com