Pozdrav, zanima me zašto molekule but-1-ena i 2-metilpropena nisu prostorni izomeri?

Ime i prezime: Jelena Cepanec jelena.cepanec1@gmail.com

Izomere dijelimo na strukturne izomere i stereoizomere (izraz "prostorni izomeri" je sinonim za stereoizomere). Stereoizomeri se dalje prema simetrijskom kriteriju mogu podijeliti na dijatereoizomere (ili dijastereomere) i enantiomere, a prema energijskoj barijeri, odnosno prema (ne)mogućnosti spontanog prelaska jednoga u drugi i obrnuto, na konformacijske i konfiguracijske stereoizomere.

Kriterij za podjelu izomera na strukturne izomere i stereoizomere jest redoslijed povezivanja atoma. Stereoizomeri moraju imati identičan redoslijed povezivanja atoma, a razlikuju se samo prema rasporedu atoma u prostoru. Kod strukturnih izomera postoje i razlike u povezivanju atoma. Da bismo, primjerice, ustanovili da su dimetil-eter i etanol strukturni izomeri (a ne stereoizomeri), dovoljno je primijetiti da je u prvom spoju kisikov atom povezan s dvama atomima ugljika, dok je u drugom spoju kisikov atom povezan s jednim ugljikovim i jednim vodikovim atomom.

Molekule but-1-ena, H2C=CH-CH2-CH3, i 2-metilpropena, H2C=C(CH3)2 također nisu stereoizomeri, nego su strukturni izomeri, zato što nemaju isti redoslijed povezivanja atoma. Uoči da u ravnolančanoj molekuli but-1-ena postoji samo jedna metilna skupina, dok u razgrananoj molekuli 2-metilpropena postoje dvije, iz čega vidimo da redoslijed povezivanja nije isti. Primjer stereoizomera bile bi, recimo, molekule (E)-but-2-ena i (Z)-but-2-ena, jer je kod njih obje redoslijed povezivanja atoma isti, a razlikuju se samo po rasporedu (položaju) atoma u prostoru.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr