Poštovani, možete li mi reći kontrolnu skupinu, zavisnu i nezavisnu varijablu, te hipotezu, na koju moja prof. inzistira, kod pokusa sa gumenim bombonima uranjajući ih u vodu, mlijeko, otop. šećera i alkoholni ocat. radi se o osmozi, al zaista ne razumijem što bi to bilo. Lp, Lea.

Ime i prezime: Lea leakozlinger@gmail.com

 


Kod eksperimenata u kojima se prati djelovanje nečega na nešto (npr. lijeka na pacijente ili nekog dodatka na kvalitetu materijala) često se ispitni uzorak dijeli na kontrolnu i eksperimentalnu skupinu. Obje se skupine drže u istim ili barem što sličnijim uvjetima, a razlikuju se po tomu što eksperimentalna skupina bude stavljena pod utjecaj istraživane tvari, a kontrolna ne. Npr. kod istraživanja lijekova tipično se eksperimentalnoj skupini daje lijek, a kontrolnoj placebo. Kod istraživanjâ na materijalima kontrolne skupine naprosto ne bi dobile dodatak, dok bi ga eksperimentalne dobile. U svim slučajevima prate se i uspoređuju promjene na eksperimentalnoj i kontrolnoj skupini, a analizom razlika zaključuje se je li tvar koja se dodavala stvarno djelotvorna, odnosno što točno radi.

Hipoteza je tvrdnja koja će se u nekom istraživanju provjeriti. Npr. istražujemo li neki lijek, hipoteza može biti da je taj lijek djelotvoran protiv određene bolesti. Pokaže li se kroz istraživanje da kod eksperimentalne skupine postoji znatno poboljšanje u odnosu na kontrolnu skupinu, hipoteza će biti potvrđena. Ako ispadne da nema bitnih razlika, hipoteza će biti oborena. Ako se pak dogodi da će pacijentima u eksperimentalnoj skupini biti gore nego onima u kontrolnoj skupini, onda će biti potvrđena suprotna hipoteza, da je lijek štetan. Sva tri scenarija redovito se događaju u istraživanjima novih lijekova.
Unatoč inzistiranju tvoje profesorice, hipoteza nije nužna da bi se išlo u istraživanje. Kod mnogih istraživanja događa se da je polazna ideja samo to da se nešto istraži, bez egzaktnih očekivanja, osim toga da se o nečemu na kraju više zna (npr. istražiti svojstva nekog novog spoja). Razlog tom slobodnom ponašanju je što se u znanosti često događa da rezultati budu posve neočekivani i nevezani za ono s čime se krenulo u istraživanje.
Ipak, kad je razmjerno jasno što se želi istražiti, ne bi trebalo biti teško postaviti hipotezu, idealno takvu koja se neće moći oboriti i bez istraživanja. U tvojem slučaju vjerojatno bi bilo uputno kao hipotezu nabaciti nešto o tomu što očekuješ da će se dogoditi u eksperimentima (npr. koji će gumbomboni nabreknuti, a koji će se smežurati). Također, nije zgorega ni postaviti što kraću hipotezu, dakle nešto što se može zapisati u jednu ili dvije rečenice.

Nezavisna varijabla je parametar koji se može slobodno odabrati i njime manipulirati, koji ne ovisi ni o kojoj drugoj varijabli kojom se bavimo u istraživanju i čiji utjecaj na zavisnu varijablu pratimo. Zavisna varijabla je onaj parametar koji će se mjeriti i koji ovisi o jednoj ili više nezavisnih varijabli. Npr. kod istraživanja djelovanja lijekova nezavisne varijable bit će u prvom redu identitet i količina lijeka, a zatim i sâmi pacijenti, odnosno njihova dob, spol, zdravstveni status i drugi osobni parametri bitni za istraživanje, dok će zavisne varijable biti promjene osobnih parametara preko kojih se prati djelovanje lijeka (npr. krvni tlak za antihipertenzive ili broj neke vrste antitijelâ za cjepiva). Kod istraživanja utjecaja nekog dodatka na svojstva materijala nezavisna varijabla mogli bi pak biti identitet i količina dodatka, a zavisne npr. električna vodljivost, modul elastičnosti ili otpornost na koroziju.

Iako nisi napisala što točno trebaš raditi u pokusu, pretpostavljam da ti je zadatak uranjati gumbombone u različite tekućine i pratiti što se s njima zbiva (bilo vizualno, bilo vaganjem ili npr. mjerenjem duljine). Isto tako, pretpostavljam da su kontrolna skupina oni gumbomboni koji su ostali na suhom, dok će ti kao hipoteza poslužiti bilo kakva suvisla i kratka tvrdnja o tomu što bi se s gumbombonima trebalo dogoditi kad završe uronjeni u ovu ili onu tekućinu.

Nadam se da će ovih par rečenica biti od pomoći. Ako neće, javi se s detaljnijim opisom pokusa i time što misliš da treba napraviti, odnosno u što nisi sigurna.

Pozdrav,

P. S. Zahvalio bih Tomislavu Portadi na korekciji odgovora.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija